2019 yılı miraç kandili ne zaman?

Miraç Kandili nedir?: Peygamber Efendimiz Muhammed Sallallahü Aleyhi Ve Sellem’in Miraç hediyesini yaşadığı gecedir Recep ayının 27. gecesidir. Miraç Kandili 2019 yılında 2 Nisan salı gününe denk gelmektedir. Miraç peygamber efendimiz (sav)’in bir mucizesidir. Bu geceler Allah’ın rahmet ve bereketinin af ve mağfiretinin bol olduğu gecelerdir. Bu nedenle bu geceleri en güzel şekilde değerlendirmek gerekir.

Miraç kandilinin önemi nedir?

Miraç Kandili’ni ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Çünkü bu gece Peygamber Efendimize ve ümmetine “namaz hediye edilmiştir. Beş vakit namaz farz kılınmıştır. Peygamberimize (s.a.v) “Peygamberlerden hiçbiri Sen’den evvel, ümmetlerden hiçbiri de Sen’in ümmetinden evvel cennete girmeyecektir!” müjdesi verilmiştir.

Yine rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte şöyle buyrulur:Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e (Mîrâc’da) üç şey verildi: Beş vakit na­maz, ”Amenerrasulü” diye başlayan Bakara Sûresi’nin son iki ayeti ve ümmetinden şirke düşmeyenlere büyük günahlarının affedildiği haberi…” (Müslim, Îman, 279) müjdesi verilmiştir.

Miraç kandilinde nasıl ibadet edilmelidir?

Gündüzünde oruçlu olmak: Recep ayının 27. gecesine denk gelen Mîraç Kandili’nin gündüzünde  Allah dostları oruç tutulmasını tavsiye ediyorlar.

Kaza ve nafile namazı kılmak:Miraç’daki en mühim hususlardan biri, beş vakit namazın farz kılınmasıdır. Hak dostları bu gecede namaz kılmanın ehemmiyetine dikkat çekmişler ve namaz borcu olanların kaza namazı kılmalarını tavsiye etmişlerdir. Miraç gecesi tesbih namazı kılınması da önerilir.

Tesbih namazının kılınışı için tıklayın!

Kur’an-ı Kerim okumak:Mîraç gecesinde Peygamber Efendimize hediye edilenlerden biri de Bakara Sûresi’nin son iki ayetidir.  (bk. Müslim, Îman, 279) Allah dostları bu gece çokça Kur’ân-ı Kerîm okunmasını tavsiye buyurmuşlardır.

Tevbe istiğfar etmek: Allah Teâla şirke düşmeyenlerin büyük günahlarını affedeceğini bu gecede müjdelemiştir. Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-: Efendimiz: Ben, günde yüz kere istiğfâr ederim… (Müslim, Zikir, 42) buyurmuşlardır.

Dua etmek: Bu mübarek geceler, Rabbimize dua ve niyazda bulunma zamanlarıdır. Böyle gecelerde dua kapıları sonuna kadar açılır ve bol bol dua edilmelidir.

Salavat getirmek: Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’e salavat getirmeyi Allah Teâla emretmiştir. Ayrıca hadis-i şeriflerde salavat getirenin bütün sıkıntılarının giderileceği bildirilmiştir.

Sadaka vermek:Allah yolunda infakta bulunup sadaka vermenin kişiyi pek çok tehlike ve belâlardan muhâfaza edeceği, buna ilâveten sadaka sahibini muhabbetullâh’a nâil eyleyeceği unutulmamalıdır. Bu müstesnâ geceler de sadaka vermeye en güzel vesilelerdir.


Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

2019 yılı miraç kandili ne zaman? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan sorabilir, 2019 yılı miraç kandili ne zaman? için bilgi alabilirsiniz..

2019 yılı miraç kandili ne zaman? hakkında Yorum Yap!


"2019 yılı miraç kandili ne zaman?" bilgisi faydalı oldu mu?