Coğrafya

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir?

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir?

Ekvatoral iklim; Yıllık sıcaklık ortalaması 25 °C ’nin üstündedir. Yıllık ve günlük sıcaklık farkı en az olan iklimdir (1–2 °C civarında). Bu durumun nedeni Güneş ışınlarının bütün yıl dike yakın açıyla düşmesi ve nemliliğin fazla olmasıdır. Ekvator çevresinde 0˚ ve 10˚ enlemleri arasında görülür. Ekvatoral iklim bölgeleri ekvator etrafındaki 0˚ ve 10˚ enlemleri arasındaki kısımlardır. Yıllık sıcaklık ortalaması 25 °C ’nin üstündedir. Yıllık ve günlük sıcaklık farkı en az olan iklim türüdür. Her mevsim düzenli yağış alır. Yıllık yağış miktarı 2000 mm‘nin üstündedir.

Ekvatoral iklimin özellikleri nelerdir?

  • Yaklaşık 10 kuzey ve 10 güneyi paralelleri arasındaki alçak yerlerde (Kongo havzası, Amazon havzası, Gine körfezi, Endonezya adaları ve Avustralya’nın kuzey kıyıları) görülür.
  • İklim özellikleri güneş ışınlarının geliş açısına göre şekillenir.
  • Yıllık ortalama sıcaklık 26-27 derecedir. Sıcaklık farkı 2-3 dereceyi geçmez.
  • Aşırı nemden dolayı oluşan bulutluluk nedeniyle yıllık güneşlenme oranı azdır.
  • Yağış rejimi düzenlidir. Ekvatoral iklim bölgesi kuşağında yer alan ülkelerde yağmursuz sezon görülmez. Yağış miktarı yıllık ortalama 1500-2500 mm. arasındadır.
  • Bitki örtüsü sürekli yeşil kalan gür yağmur ormanlarıdır.
  • Toprak tipi, yağmurlardan ötürü sürekli yıkandığı için humus yönünden fakir ve verimsiz olan Lateritlerdir.
  • Nemin fazlalığından ötürü kimyasal çözünme şiddetlidir.
  • Burada yaşayan insanlar koyu tenlidir.

Ekvatoral İklim Grafiği

Ekvatoral İklim Grafiği

Ekvatoral İklim Grafiği

Ekvator çevresinde, 0° -10° Kuzey ve Güney enlemleri arasında görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 25°C civarındadır. Yıllık sıcaklık farkı 2 – 3°C’yi geçmez. Yıllık yağış miktarı 2000 mm den fazladır. Her mevsim yağışlı olmakla birlikte, ekinoks tarihlerinde yağış maksimum düzeye erişir. Tabii bitki örtüsü oldukça gür ve geniş yapraklı ormanlardır. Ekvatoral iklim, Amazon ve Kongo havzalarının büyük bir kesiminde, Gine Körfezi kıyılarına yakın bölgelerde, Endonezya ve Malezya’nın büyük bir bölümünde etkili olmaktadır. Ekvatoral iklim genel olarak Güney Amerika kıtası, Orta Afrika ve Güneydoğu Asya ülkelerinde görülür. Fakat tropikal yağmur ormanları Avustralya’nın 20 derece güney enleminde yer alan North Queensland eyaletinde de görülebilmektedir. Ekvatoral iklimin etkisinde bulunan bölgelerin hepsinde tropikal yağmur görülmeyebilir. Ekvatoral iklim bölgesinde görülen tropikal yağmur ormanları yıl boyunca aşırı nemli ve ıslaktır.

Ekvatoral iklim nerelerde görülür?

Ekvatoral iklim genellikle ekvator kuşağında görülmesine karşın tropik kuşağın dahi dışında yer alan Brezilya’nın Santos ve ABD’nin Fort Lauderdale kentlerinde de görülebilmektedir. Bu kentlerde ekvatoral iklim görülmesine karşın yılın bazı dönemlerinde daha serin ve daha sıcak zamanlar yaşanabilir.

Ekvatoral iklimin görüldüğü yerler Kamerun, Kenya, Komorlar Birliği, Madagaskar, Uganda, Belize, Kosta Rika, Domonik Cumhuriyeti, Guatemala, Honduras, Jamaika, Nikaragua, Panama, ABD, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Surinam, Venezuela, Endonezya, Brunei, Japonya, Malezya, Filipinler, Singapur, Sri Lanka, Tayland, Avustralya, Papua Yeni Gine, Fiji, Samoa, Solomon Adaları ve Vanuatu ülkeleridir.

Ekvatoral iklim Türkiye’de görülmez.

Ekvatoral iklimde yağış ve toprak özellikleri

Yağışların tamamına yakını konveksiyonal tiptedir. Yıldırımlı, şimşekli hava hareketleriyle, dolu yağışlarının da en çok görüldüğü iklim tipidir. Gün–gece eşitliğine uyan bol yağış süresi kimyasal çözülmeyi hızlandırmış; kırmızı renkli, kalın laterit toprakları gündeme getirmiştir. Ancak bunlar fazla yıkandıkları için besince fakir topraklardır. Bu iklimde hep yeşil kalabilen, boyları 30–40 m. arasında değişen, kat kat ağaçlardan oluşmuş, ekonomik değeri yüksek, ekvatoral yağmur ormanları (balta girmemiş ormanlar) yer tutmaktadır. Orman altı da genelde sarmaşıklardan oluşan sık bir dokuyla kaplanmıştır. Yer yer bataklıklardan oluşan bu bölgede kahve, kakao, kauçuk, kinin, kokain gibi ekonomik değeri yüksek ürünler elde edilmektedir.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? için bilgi alabilirsiniz..

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php