Ikariam [SOI] TR

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir?

Ekvatoral iklim; Yıllık sıcaklık ortalaması 25 °C ’nin üstündedir. Yıllık ve günlük sıcaklık farkı en az olan iklimdir (1–2 °C civarında). Bu durumun nedeni Güneş ışınlarının bütün yıl dike yakın açıyla düşmesi ve nemliliğin fazla olmasıdır. Ekvator çevresinde 0˚ ve 10˚ enlemleri arasında görülür. Ekvatoral iklim bölgeleri ekvator etrafındaki 0˚ ve 10˚ enlemleri arasındaki kısımlardır. Yıllık sıcaklık ortalaması 25 °C ’nin üstündedir. Yıllık ve günlük sıcaklık farkı en az olan iklim türüdür. Her mevsim düzenli yağış alır. Yıllık yağış miktarı 2000 mm‘nin üstündedir.

Ekvatoral iklimin özellikleri nelerdir?

  • Yaklaşık 10 kuzey ve 10 güneyi paralelleri arasındaki alçak yerlerde (Kongo havzası, Amazon havzası, Gine körfezi, Endonezya adaları ve Avustralya’nın kuzey kıyıları) görülür.
  • İklim özellikleri güneş ışınlarının geliş açısına göre şekillenir.
  • Yıllık ortalama sıcaklık 26-27 derecedir. Sıcaklık farkı 2-3 dereceyi geçmez.
  • Aşırı nemden dolayı oluşan bulutluluk nedeniyle yıllık güneşlenme oranı azdır.
  • Yağış rejimi düzenlidir. Yağış miktarı yıllık ortalama 1500-2500 mm. arasındadır.
  • Bitki örtüsü sürekli yeşil kalan yağmur ormanlarıdır.
  • Toprak tipi, yağmurlardan ötürü sürekli yıkandığı için humus yönünden fakir ve verimsiz olan Lateritlerdir.
  • Nemin fazlalığından ötürü kimyasal çözünme şiddetlidir.

Ekvatoral İklim Grafiği

Ekvatoral İklim Grafiği

Ekvatoral İklim Grafiği

Ekvator çevresinde, 0° -10° Kuzey ve Güney enlemleri arasında görülür. Yıllık ortalama sı- caklık 25°C dolayındadır. Yıllık sıcaklık farkı 2 – 3°C’yi geçmez. Yıllık yağış miktarı 2000 mm den fazladır. Her mevsim yağışlı olmakla birlikte, ekinoks tarihlerinde yağış maksimum düzeye erişir. Tabii bitki örtüsü oldukça gür ve geniş yapraklı ormanlardır. Ekvatoral iklim, Amazon ve Kongo havzalarının büyük bir kesiminde, Gine Körfezi kıyılarına yakın bölgelerde, Endonezya ve Malezya’nın büyük bir bölümünde etkili olmaktadır.


Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan sorabilir, Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? için bilgi alabilirsiniz..

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? hakkında Yorum Yap!


"Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir?" bilgisi faydalı oldu mu?