Fen Bilgisi

Kalp nedir? Kalbin görevleri nelerdir?

Kalp nedir? Kalbin görevleri nelerdir?

Kalp Nedir?: Göğüs kafesinde yapısı kas olan bir organımızdır. Kalp göğsün ortasında yer alan, kaslardan oluşan bir organdır. Yaygın yanlışın tersine, göğsün sol yanında değil, göğsün orta çizgisi üzerine, biraz solda kalacak biçimde yerleşmiştir. Ağılığı erkeklerde 340 gr kadar, kadınlarda ise biraz daha azdır. Kalbin sağ kenarı, göğüs kemiğinin sağ yanının arkasına rastlar; kemiğin soluna doğru, ucu sol memenin hemen altığına rastlayan bir üçgen biçiminde uzar. Kalp atışlarının kolayca duyulduğu bu uç noktaya tıp dilinde “apeks” (tepe) denir.

Kalbin yapısı

Normal kalp yumruktan biraz daha büyük kas yapısında güçlü bir pompadır Günde ortalama 100 000 kez kasılarak 8000 litre kanı sürekli olarak dolaşıma pompalar

  • Kalp dört boşluktan oluşur: Üstte sağ ve sol olmak üzere iki kulakçık altta ise sağ ve sol olmak üzere iki karıncık vardır
  • Kalpte dört kapak bulunur: Triküspid kapak sağ kulakçık ile sağ karıncık arasında pulmoner kapak sağ karıncık ile akciğerlere
  • Kan taşıyan büyük damar (pulmoner arter) arasında mitral kapak sol kulakçık ile sol karıncık arasında ve aort kapağı sol karıncık ile ana atar damar / şah damarı (aort) arasında bulunur.

Kalp nasıl çalışır?

Akciğerlerde oksijen yüklenen kan akciğer toplardamarlarından geçerek kalbin sol karıncığına ulaşır. Sol kulakçık kasılarak kanı mitral(ikili) kapaktan geçip sol karıncığa dolmaya zorlar. Sol karıncık kasılmaya başlayınca mitral kapak da kapanır ve kan aort kapağından aorta geçerek bedene dağılır ve dokulara oksijen taşır. Oksijenini bırakan kan, gövdeden alt ana toplardamar, baştan ise üst ana toplardamar adındaki büyük toplardamarlar ile kalbe geri döner ve sağ kulakçığa ulaşır, kulakçık kasılınca triküpid (üçlü) kapaktan sağ karıncığa geçer. Sağ karıncığın kasılması kanı damar ağzındaki kapaktan ileri iterek akciğer atardamarlarıyla akciğere gönderir. Yeniden oksijen yüklenen kan akciğer toplardamarlarına geçerek kalbe döner (önce sol kulakçığa oradan sol karıncığa) ve çevrem yeniden başlar.

Kalbin görevleri nelerdir?

  • Kanı bütün vücuda pompalar.
  • Kalp göğüs boşluğunda iki akciğer arasında bulunur.
  • Üstte iki kulakçık altta iki karıncık olmak üzere dört bölümden oluşur.
  • Kalbin sağ tarafında kirli sol tarafında temiz kan bulunur.
  • Kalp kaslı yapısı sayesinde kasılıp gevşeyerek kanı bütün vücuda pompalar.
  • Karıncıklarda bulunan kas tabakası kulakçıklara göre daha kalın ve güçlüdür. Bu yüzden karıncıkların kanı pompalama gücü kulakçıklardan daha fazladır.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Kalp nedir? Kalbin görevleri nelerdir? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, Kalp nedir? Kalbin görevleri nelerdir? için bilgi alabilirsiniz..

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php