Fen Bilgisi

Deniz suyunun tuzlu olmasının nedenleri nelerdir?

Deniz suyu niçin tuzludur, denizlerin tuzlu olmasının sebepleri nedir? Deniz suyu tuzludur, zira içinde hakikaten tuz vardır. Bu tuz, sofrada, yemeklerde kullandığımız tuz ile aynıdır. Denizin içinde gözle bu tuzu göremeyiz bu sebeple tuz eriyen bir maddedir ve suya karışmıştır. Ancak denize girip çıktığınızda üzerinizdeki su buharlaştığında, beyaz tuz parçacıklarının vücudunuzda kaldığını görmüş olacaksınız. Deniz insan yaşamı için oldukça mühim bir yere haizdir. Özellikle yazları gerek serinlemek gerekse dinlenmek için denize gerekseme duyarız. Yüzerken en oldukça rahatsız olduğumuz şeylerden bir tanesi de deniz suyunun tuzlu olmasıdır. Peki deniz suyu niçin tuzludur, bu durumun sebebi nedir?

Deniz Suyunun Tuzlu Olmasının Sebebi Nedir?

Deniz neden tuzludur sorusunun en net bilimsel açıklaması şu şekildedir. Deniz diplerinde bulunan yer kabuğunda oluşan çatlaklar sonucunda ortaya yüklü miktarda Klor (CI) elementi çıkarak su ile karışır. Denizlerin en büyük su kaynaklarından birisi dağlardan gelen su kaynaklarıdır. Dağlardan gelen su içerisinde bulunan Sodyum (NA) elementi su ile karıştığında elementler arasında bir tepkime meydana gelmektedir. NA elementi ile CI elementinin birbirine karışması sonucunda Sodyum Klorür (NaCI) olarak bilinen sofra tuzu ortaya çıkmaktadır. Bu döngü sonucunda denizlerdeki tuzluluk oranının sürekli artması gerekiyor değil mi? Deniz suyunun tuzlu olmasının nedeni nedir artık bildiğimize göre şimdi de her denizin tuz miktarının neden farklı oranda olduğunu öğrenelim.

Yeryüzünü oluşturan toprak ve kayaların tuz içeriyor olmasıdır. Yağmur suları karbondioksit içerir. Bu, yağmur damlalarını asidik hale getirmektedir. Asidik haldeki yağmur kayalara yağdıkça, onları eritir ve iyonik hale geçer.

Yağışlar ve akarsularla okyanus ve denizlere inen bu iyonik maddenin çoğu deniz florasınca tüketilir. Hem bu tüketim işleminden sonra tuz açığa çıkar, hem de bu sulardan arta kalan tuz suda birikir. Sonuç olarak denizler tuzlu olur. Tuzun yoğunluğu ise mevsim şartlarına, buharlaşmaya, iklim özelliklerine ve topografik yapıya göre değişiklik gösterebilir. Bu da o alandaki suyun kaldırma kuvvetini etkiler. 

Deniz Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Deniz suyunun en belirgin özelliği yaralardan, alerjilerin yol açtığı lekelerden, tahrişlerden ve isilikten kurtulmanıza yardımcı olmasıdır. Ayrıca cilt bozukluklarının neden olduğu çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle egzama, sedef, rosacea gibi deri hastalıklarında faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Deniz suyu hücrelerin yenilenmesinde, toksinlerden kurtulmada, zehirli maddelerin vücuttan atılmasında yardımcı olmaktadır. Saç sağlığı açısından da büyük önemi vardır. Saç derisindeki ölü hücrelerin yok edilmesinde etkilidir. Böylece kepek sorununa çözüm olabilir. Ayrıca saçlardaki yağ dengesinin kurulmasında da olumlu etkileri vardır.
 • Denizde yüzmek kandaki oksijen miktarının artmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle beraber, enfeksiyonlara ve parazitlere karşı daha dirençli hale gelirsiniz. Deniz suyu içinde hareketsiz durmakla ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.
 • Cilt üzerindeki siyah noktaların ve sivilcelerin deniz suyuna girilmesi ile birlikte genellikle tatil dönemlerinde yok olduğunu görebilirsiniz. Ciltte özellikle ayak bölgesinde görülen mantar hastalıklarında deniz tuzunun etkisi büyüktür. Deniz suyu sadece fizyolojik rahatsızlıkların iyileşmesinde kullanılmaz. Çeşitli birçok psikolojik rahatsızlığın da devasıdır.
 • Magnezyum cildi nemlendirmenin yanında akne ve sivilce benzeri iltihabi oluşumların meydana gelmesini önler. Deniz suyu magnezyum açısından zengin bir içeriğe sahip olduğu için cilt sağlığı ve dengesi için oldukça faydalıdır.
 • Denizde yüzmek; astım, bronşit, romatoid artrit ve eklem ağrıları gibi sağlık sorunlarına iyi gelir. Aynı zamanda harikulade bir egzersiz olduğu için bel ve boyun ağrılarına iyi gelir, kan akışımı hızlandırır.
 • Depresyon, aşırı sinirlilik, ruhsal dengesizlikler gibi hastalıklara, içindeki brom, magnezyum ve lityum maddeleri sayesinde olumlu etki etmektedir. Tüm bu maddeler, beyinde melatonin ve serotonin düzeylerini dengeler.
 • Denizde vakit geçirmek, rahatlatıcı bir etki yaratır, mutluluk ve huzur verir. Tatile gittiğiniz zaman kendinizi iyi hissetmenizin sebebi budur.

Deniz Suyundaki Tuzluluk Oranı Neye Göre Değişir?

Deniz suyundaki tuzluluk oranı dünyanın tüm denizlerinde farklıdır. Bilinen en tuzlu açık deniz Kızıldeniz’dir. Ancak göl olarak Lut Gölü gibi kapalı havza denizlerinde de tuzluluk oldukça fazladır. Denizdeki su yoğunluğunun, sıcaklık ve tuzluluğa bağlı olarak değiştiği bilinmektedir. Deniz suyunun pH değeri; 7,5 ila 8,4 arasındadır. Deniz suyundaki ses hızı ise yaklaşık 1,500 m/s olmakla beraber sıcaklık, basınç ve tuzluluk ile değişiklik göstermektedir.

Denizlerin ve okyanusların ortalama tuzluluk oranı %3,5’tur. Yani her 1 litre deniz suyunda 35 gram çözünmüş tuz anlamına gelir. Eğer deniz suyu nehir ağzı ile karışırsa, karıştığı yerde tuzluluk oranının az olduğu gözlenebilir. Aşırı buharlaşma ve yağışın az olması tuz oranının daha fazla olmasına sebep olur. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımadadır. Tuzluluk oranı en fazla Akdeniz’de (%3,6), sonra Ege Denizi’nde (%2,5) ve en az Karadeniz’dedir (%1,8).

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Deniz suyunun tuzlu olmasının nedenleri nelerdir? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, Deniz suyunun tuzlu olmasının nedenleri nelerdir? için bilgi alabilirsiniz..

Deniz suyunun tuzlu olmasının nedenleri nelerdir? Hakkında 3 yorum:

  • Tugay Güneş -

   Yer kabuğundaki çatlaklar ile Cl (Klor) yer yüzüne çıkarak denizlere karıştı. Dağlardan gelen sular ile ise Na (Sodyum) deniz sularına ulaştı. Zamanla NA ve Cl birleşik oluşturarak NaCl doğrusu bugünkü tuzu oluşturdular. Bu kısımdan anlaman gerekiyor.

 1. Ömer Sağlam -

  Denizlerin bu kadar tuzlu olmasının nedeni enerji kaynağımız güneştir. Güneş ısısı denizlerdeki suyun buharlaşarak havaya karışmasını sağlar. Oysa tuz buharlaşmaz. Yağmur suları, akarsular yeraltı suları topraktaki tuzu çözerek denize taşır. Su sürekli buharlaşırken tuz buharlaşmaz ve sudaki tuz artar. Böylece deniz suları oluştuklarından günümüze kadar geçen sürede şimdiki halini almıştır.

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php