10 Kasım ile ilgili kompozisyon

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının gerçekleştiği 10 Kasım Ülkemiz ve milletimizin yaslarından biridir. 1938 yılından bu yana, her 10 Kasım, Ata’mızın aramızdan ayrılışının hüznünü yaşıyoruz.

Bizler her 10 Kasım’ı, atamızın bizlere vasiyetlerine uyup uymadığımızı değerlendirdiğimiz bir gün olmalıdır.

Mustafa Kemal Atatürk’ü idrak etmek onun benimsediği düşünceleri uygulamakla olur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu yeni bir dönem geçişin imzasıdır. Ülkenin her karışı yabancılar tarafınca kuşatılmış iken özgürlüğüne düşkün Türk milletine liderlik meydana getiren Mustafa Kemal Atatürk, milletimizin esir yaşayamacağını bilerek öncülük yapmış olup ülkemizi mucize bir halde bağımsızlığına kavuşturmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk devrimleri günümüzde bir oldukça ülkede temsil sayılır. Bağımsızlığını kazanamamış bir fazlaca ülkeye Mustafa Kemal Atatürk devrimleri, örnek teşkil etmiştir. Bu sayede görülüyor ki Mustafa Kemal Atatürk internasyonal bir dünya görüşünün sahibidir.

Her Türk vatandaşının görevi Mustafa Kemal Atatürk’ü her 10 Kasım’da anmak ve anlamaktır ve sonrasında nesillere anlatmaktır.

10 Kasım Kompozisyon Örneği – 2

Atam senin izindeyiz…

Biz Türk gençliği Ata’mızın yokluğuna her 10 Kasım’da en derin şekilde üzülmekte, sadece O’nun düşünce ve düşünceleri çevresinde birleşerek kendisine en güzel hediyeyi vermenin mutluluğunu yaşamaktayız. Bu mutluluk hiçbir mutluluğa benzemez. Bu mutluluğun dünyada bir başka benzeri yoktur. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk, en oldukca biz gençlere güvenmiş ve bizlerin kendisinin tinsel mirasçıları bulunduğunu bir oldukça kez dile getirerek, ülkemizin geleceğini bizlere emanet etmiştir.

İşte o gençlik olarak hepimiz, kendimizden sonrasında gelecek olanlara Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan cumhuriyeti daha sağlam temeller üstünde geliştirerek teslim etmenin gayreti içinde olmalıyız. Bu gayretimizden bir an bile olsa geri adım atmadan, Mustafa Kemal Atatürk gençliğinin çalışkanlığını ve azmini tüm dünyaya başarılarımızla duyuru etmeliyiz.

İşte o vakit, Mustafa Kemal Atatürk sonsuz istirahatgâhı olan Anıtkabir’de daha rahat uyuyacaktır.

10 Kasım Kompozisyon Örneği – 3

Her ulusun tarihinde kahramanlar yatar. Bizim tarihimizdeki kahramanların başlangıcında Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk gelir. Yine onun aramızdan ayrılışının üzüntüsünü yaşadığımız bir gündeyiz. Bugün günlerden 10 Kasım saat dokuzu beş geçiyor. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk yaşamı süresince ulusu için çalışmış dünyada ender liderlerden biridir. Ömrü yettiğince bizlere kazandırdığı devrimlerle ülkemizi modern uygarlık seviyesine çıkarmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ ü ilkin tanımalı peşinden yurdumuz ve Türk ulusu için yaptıklarını anlamalı ve anlatmalıyız. Mustafa Kemal Atatürk fazlaca çalıştı ve yorularak aramızdan ayrıldı. Ancak hepimiz onun birer evlatları olarak izini sürdürmeliyiz. Cumhuriyeti sonsuza ayakta tutmak için çaba göstermeliyiz.

Mustafa Kemal Atatürk, padişahın yanlışları sebebiyle yıkılan ve işgalci devletler tarafınca bölünmeye hazırlanan yurdumuzun kurtarıcısıdır. Yüce Mustafa Kemal Atatürk’ ün düşüncelerinden faydalanarak varlığımızı sürdürmeliyiz. Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet kurulmasından itibaren tüm alanlarda en iyiyi hedefledi. Örneğin; çiftçilik sektörüne katkı sağlamak amacıyla traktör kullandı, yazı tahtasının başına geçip başöğretmenlik yapmış oldu. Bu fedakâr hizmet aşkı sonuna vücudunu batkı ettirdi.

Mustafa Kemal Atatürk kuvvetli bir mantığı kişiliğe sahipti. Sert ve kaideli devlet adamlığının yanı sıra, şefkatli, yardımsever bir insandı. Yurdunu ve ulusunu gelecek tüm zararlardan korumaya çalışırdı. Yurt ve millet en mukaddes değerlerindendi. Yaşamı süresince hiçbir zorluktan yılmamış hep başarma güdüsüyle çalışmıştır.

Atamız; Bizde emek verdiğin bu yolda, asla durmadan yürüyeceğiz. Daimi hedefimiz ilkelerini korumak, devrimlerini sonsuza dek yaşatmak olacaktır.


Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

10 Kasım ile ilgili kompozisyon hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan sorabilir, 10 Kasım ile ilgili kompozisyon için bilgi alabilirsiniz..

10 Kasım ile ilgili kompozisyon hakkında 1 Yorum:

  1. 10 Kasım 1938, saat 9’u 5 gece Atatürk’ün hayata gözlerini yummasıyla tüm Türkiye sustu. Türkiye’nin önderi Mustafa Kemal Atatürk’un vefat günü her yıl ülkemizde anılmaktadır.

10 Kasım ile ilgili kompozisyon hakkında Yorum Yap!


"10 Kasım ile ilgili kompozisyon" bilgisi faydalı oldu mu?