Edebiyat

“Vakit Nakittir” Atasözünün Anlamı Hakkında

"Vakit Nakittir" Atasözünün Anlamı Hakkında

Bir işin yapılmasında ana para ve emek ne kadar değerliyse, süre de o denli değerlidir. Çünkü her iş, bir zaman dilimi içinde gerçekleşir. Bir işte kullanılmadan geçirilen süre bir kayıptır ve bu zamanı tekrar elde etmek mümkün değildir. Dolayısıyla zamanın kaybı iş yitirilmesine, iş kaybı da para yitirilmesine neden olur. Bu bakımdan zamanın en ufak parçasını bile boşa geçirmemeli, iyi değerlendirmelidir. Zamanı değerlendirmek ve vaktin kıymetini, paradan daha önemli bulunduğunu anlayabilmek için kaybetmeden farkına varmak gerekmez mi? Zaman para şeklinde değerlidir. İş yaratılmadan geçirilen her saat, tekrar ele geçmemek suretiyle yitirilen bir hazinedir. Para kazanmanın, daha kıymetli varlıklar elde etmenin en mühim öğesi zamandır. Bundan dolayı küçük bir zaman parçası bile boş geçirilmemeli, en iyi şekilde değerlendirilmelidir.

Vakit Nakittir Deyiminin Anlamı Nedir?

Zaman devamlı akıp giden bir dere gibi durmadan geçer. Onu belirli bir yerde; canımızın istediği an durdurmaya gücümüz yetmez. O gene geçer de geçer. Geçerken de bununla beraber birçok şeyi götürür. Beraberinde götürmüş olduğu, kimi zaman bir gençlik, kimi zaman acı tatlı vakalar, kimi zaman da asla anımsamak istemediğimiz kötü anılardır. Her insanoğlunun yaşayabileceği hayat süresi de sınırlıdır. Bunu düşünen kişi zamana paradan daha çok kıymet verir, onun minik bir anını bile boşa geçirmemeye çalışır. Kaybolan para vakit içinde yeniden geri getirilebilir, fakat kaybolan zamanı hiçbir güç geri getiremez.

Vakit Nakittir” Atasözünün Anlamı Kısaca

Bir işte süre oldukça önemlidir. Çünkü vakit durmaz, devamlı ilerler. Bu nedenle iyi değerlendirilmeyen süre bizlere yarar sağlamaz. Zamanımızı boşa geçirmemeye dikkat etmeliyiz. İnsan her anını iyi değerlendirmelidir. Boşa geçen vakit insanların zararına işlemektedir. Bu nedenle vaktimizi dolu ve hayırlı şeylere harcamamız gerekir.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

“Vakit Nakittir” Atasözünün Anlamı Hakkında hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, “Vakit Nakittir” Atasözünün Anlamı Hakkında için bilgi alabilirsiniz..

“Vakit Nakittir” Atasözünün Anlamı Hakkında Hakkında 2 yorum:

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php