Din Kültürü

2018 Kurban Bayramı ayın kaçında?

2018 Kurban Bayramı ayın kaçında?

2018 Kurban Bayramı tatili kaç gün?

Kurban bayramının arefesi 20 Ağustos Pazartesi olacak; Bakanlar Kurulu tarafından alınacak karar doğrultusunda Kurban Bayramı tatilinin 9 gün tatil olma ihtimali var.

KURBAN BAYRAMI NASIL İHYA EDİLMELİDİR?

2018 Kurban Bayramı ne zaman?

  • Kurban Bayramı Arefesi 20 Ağustos 2018 Pazartesi
  • Kurban Bayramı Birinci Günü 21 Ağustos 2018 Salı
  • Kurban Bayramı İkinci Günü 22 Ağustos 2018 Çarşamba
  • Kurban Bayramı Üçüncü Günü 23 Ağustos 2018 Perşembe
  • Kurban Bayramı Dördüncü Günü 22 Ağustos 2018 Cuma günü olacak.

Kurban nedir?

Sözlükte “yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir. Arapça’da bu şekilde kesilen hayvana udhiyye denilir.

İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur’an’da Hz. Âdem’in iki oğlunun Allah’a kurban takdim ettiklerinden söz edilir (el-Mâide 5/27); bir başka âyette de ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir (el-Hac 22/34). Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık’ta kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramıştır. Hıristiyanlık’ta İsâ’nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba’nın oğlu İsâ’yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır.

İslâm’da kurbanın dinî hükmüyle ilgili olarak Kur’an’da, Hz. Peygamber’in sünnetinde önemli açıklamalar yer almış, bu çerçevede oluşan fıkıh kültüründe de konu hakkında ayrıntılı bilgi ve hükümler derlenmiştir.

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan mali bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil’in Cenâb-ı Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

2018 Kurban Bayramı ayın kaçında? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, 2018 Kurban Bayramı ayın kaçında? için bilgi alabilirsiniz..

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php