Din Kültürü

Kadir Gecesi nedir? Kadir gecesinde nasıl ibadet edilir?

Kadir Gecesi nedir? Kadir gecesinde nasıl ibadet edilir?

Kadir Gecesi nedir?: Kadir Gecesi, İslam dinine göre, Kur’an-ı Kerim’in vahiy yoluyla İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e gönderilmeye başlandığı gecedir.

Kadir Gecesi neden önemlidir?

Kadir Gecesi’nden Mekke devrinde nazil olan ve Kur’an-ı Kerim’in doksan yedinci suresi olan beş ayetlik Kadir Suresi’nde bahsedilir. Bu surede Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi’nden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, ‘azamet’ ve ‘şeref’ demektir. Kadir Suresi’nde Kur’an’ın Kadir Gecesi’nde indirildiğinden, o gecenin bin aydan daha hayırlı olduğundan, rahmet ve berekete vesile olduğundan, bu sebeple insanlık için taşıdığı değerden bahsedilir.

Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan’ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. İslam peygamberi Hz. Muhammed Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; “Siz Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” demiştir. Bazı İslam alimlerine göre de Ramazan ayı pazar günü başlarsa, Kadir gecesi 29. gecedir. Salı başlarsa 27. gece, perşembe başlarsa 25., cumartesi başlarsa 23., pazartesi başlarsa 21., çarşamba başlarsa 19., cuma başlarsa 17. gecedir.

Kadir Gecesi, Müslümanlar’a göre çok hayırlı ve mübarek sayılan bir gecedir ve Kur’an’da şöyle tanımlanmıştır:
“Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir Gecesi’nde indirmişizdir. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rab’lerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Kadir Suresi’nin Türkçe Okunuşu
Bismillahirrahmanirrahim
İnna enzelnahu fi leyletil kadr. Ve ma edrake ma leyletül kadr. Leyletülkadri hayrun min elfişehr. Tenezzelül melaiketü verruhu fiha biizni rabbihim min külli emr. Selamün hiye hatta madla’il fecr.

Türkçe Meali (Anlamı)

   Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

 1.  Doğrusu Biz, onu Kadir Gecesi’nde indirdik.
 2.  Kadir Gecesi’nin ne olduğunu bilir misin sen?
 3.  Kadir Gecesi; bin aydan daha hayırlıdır.
 4.  Melekler ve Rûh, o gece Rab’lerinin izniyle her iş için iner de iner.
 5. O, tanyeri ağarıncaya kadar bir selâmettir.

Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır?

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi namazı ne zaman kılınır, kaç rekat kılmak gerekir, hangi dualar okunur? İşte cevap. Kadir Gecesi kılınan Kadir namazı 2 rekattan başlayıp 12 rekat veya 100 rekata kadar Kadir Suresi ile birlikte kılınır.

Kadir gecesi namazı saat kaçta kılınmalıdır?
Kadir namazı kılınışı Fatiha ve Kadir Suresi ile olur. Kadir gecesi namazı yatsı namazından sonra vitir vacibin peşinden kılınır. Kadir gecesi namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar ve tan yeri ağarıncaya kadar yani imsak kesilinceye kadar devam eder. Kadir Gecesi namazını yatsının peşine kılamayanlar sahurda da kılabilir.

Kadir gecesi namazına nasıl niyet edilir?
Kadir Gecesi namazına niyet ederken şunlar söylenir;

-“Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle… Aff-ı ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye(topluluğa) ilhak eyle… Allahu Ekber..

Kadir gecesi namazı kaç rekat?
Kadir Gecesi namazı 4 rekat veya 12 rekat olarak kılınır.
1. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi.
2. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas suresi
3. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi
4. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas suresi

Kadir gecesi namazı kılınışı
Kadir namazı kılınışı sırasında iki rekatta bir Tahiyata oturulur. Selamdan sonra 11 defa “Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd” denir.
Bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur.
Mümkünse Kadir gecesi bir de Tesbih Namazı kılmalıdır.

Kadir gecesinde nasıl ibadet edilir?

 • Yatsı namazında zammı sure olarak Kadir suresini okumalı.
 • Bir iki sayfa Kur’an-ı kerim okumalı.
 • Az da olsa sadaka vermeli.

Bu gece 4 rekat Kadir Gecesi Namazı kılınır.

1.rekatta: 1 Fatiha 3 İnna enzelnâhü
2.rekatta: 1 Fatiha 3 İhlası Şerif
3.rekatta: 1 Fatiha 3 İnna enzelnâhü
4.rekatta: 1 Fatiha 3 İhlası Şerif

Namazdan sonra 1 defa:

Allahü ekber Allahü ekber La ilahe illalahü vallahü ekber Alahü ekber ve lillahil hamd

 • 100 defa Elem neşrah leke…
 • 100 defa İnna enzelnâhü
 • 100 defa da Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz’in Hazret-i Âişe (r.a.) Vâlidemiz’e öğrettiği şu duâ okunup, sonra duâ yapılır:

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni, okunup dua yapılır.

“Ey Allah! gerçekten Sen çok affedicisin, affı seversin, öyleyse beni affet.”

 • Mümkünse, kandil gecesi olması sebebiyle bir de TESBİH NAMAZI kılınır.
 • “Kadir gecesine rastlamış olan bir geceyi ihyâ eden, Kadir gecesini ihyâ etmiş gibi sevâb kazanır” hadîs-i şerîfini düşünülerek, sık sık vâki olan 27. gece ihyâ edilirse, o gece Kadir gecesi olmasa bile, büyük sevâba kavuşulur.

Kadir gecesinde ibadet etmenin önemi
Peygamberimiz de bu gecenin fazileti hakkında şöyle buyurmuştur: «Kim ki, faziletine inanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.» (63)

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Kadir Gecesi nedir? Kadir gecesinde nasıl ibadet edilir? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, Kadir Gecesi nedir? Kadir gecesinde nasıl ibadet edilir? için bilgi alabilirsiniz..

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php