Edebiyat

Aklın yolu birdir atasözü ile ilgili kompozisyon

Aklın yolu birdir atasözü ile ilgili kompozisyon

“Aklın yolu birdir” atasözü ile kompozisyon yazın desek, ne yazarsınız? Atalarımızın her sözü şeklinde mühim bir atasözü olan bu cümle bizlere aydınlanma deposu olabilir. Her atasözünden alınacak dersler vardır, her biri ayrı ayrı öğüt niteliğindedir.

Bu ata sözünde anlatılmak istenilen insanoğlu için, cemiyet için doğru olarak kabul edilen birçok şeyin hepimiz tarafınca kabul görmesidir. Yani akıllı bir fert öteki insanoğlu benzer biçimde hakikatı düşünüp ve bu doğrultuda karar vermektedir. Örneğin çevreyi kirletmek, bölgelere çöp atmak sizin için ne kadar yanlış bir davranışsa bu tüm dünyada birçok insan içinde aynıdır.

Çünkü aklın yolu birdir. İnsanlar hakikatı beraber görür ve düşünürler. Çünkü insan beyni düşünme ve karar verme kabiliyetine haizdir. Her düşünen ve akıllı olan varlık doğru olan sonucu verir. Bizler için anne ve babaya saygı ne kadar önemliyse başkaları içinde öyledir. Olması gerekende odur esasen. Anne ve babaya saygı göstermek doğru olan bir şeydir.

Akıl doğrularla hatayı ayırmakla görevlidir. Aklı yerinde olan hepimiz doğru kararlar vererek ortak noktayı bulabiliriz. Bu nedenle aklın yolu birdir atasözü söylenmiştir.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Aklın yolu birdir atasözü ile ilgili kompozisyon hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, Aklın yolu birdir atasözü ile ilgili kompozisyon için bilgi alabilirsiniz..

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php