Edebiyat

Dost Acı Söyler Atasözünün Anlamı, Açıklaması

Dost Acı Söyler Atasözünün Anlamı, Açıklaması

Dost acı söyle atasözünün anlamı. Dost acı söyler atasözünün açıklaması ve hikayesi nedir? Dostumuz en yakınlarımızdan olup yaşamımıza yön verirler. Bizim için daima doğruları düşünerek gerektiğinde söyleyeceği sözler canımızı yakar. Gerçek dostlar söyleyeceklerini asla esirgemezler. Mutlu olduğumuz halde dahi mutsuz olacağımızı bilseler bunu saklamazlar. Dosta ihtiyacımız olur bizim iyilik meleklerimiz dahi olurlar. 

Gerçek dost, insana, kendisinden sonrasında en yakın olanıdır. Dost bulmak bu yüzden en zor işlerden biridir. İyi bir malı özelliklerini gözle görerek değerlendirmek mümkündür. Ancak insan dediğimiz varlık, kendisini asla olduğu benzer biçimde göstermez. Kendi çıkan aleyhinde olan özelliklerini hep başkalarından gizlediği için tam anlamıyla tanınamaz. Dost diye seçilenler de sadece karşılıklı çıkar ortamı olmayan durumlarda seçilir. Böylesine güçlüklerle bulduğumuz dostlarımız bizi, ikimiz de onları asla yitirmek istemeyiz. Bu nedenle, başkalarının görüp de bizlere söylemediği kusurlarımızı dostlarımız bizlere söyleyecektir. Çünkü kişinin kusuru, dostunun da kusuru sayılır.

Dost Acı Söyler Atasözünün Anlamı

Dost sevilip güvenilen, yakın dost, gönüldaş, iyi görüşülen kimsedir. Dostlar hiçbir çıkar kaygısı gütmeden yaklaşırlar insana. Düşman kimselerin aksine, insanoğlunun iyiliğini isterler. Sevinci paylaştıkları şeklinde üzüntüyü de paylaşırlar. Bu bakımdan dostlarımız olanlar eksikliklerimizi, kusurlarımızı, yanlışlıklarımızı yüzümüze karşı söylemekten çekinmezler. Bizi memnun etmek için değil gerçeği göstermek için konuşurlar. Amaçları bizi düzeltmek, acı da olsa gerçeği yüzümüze söylemektir. Bu bakımdan iyiliğimiz için söyledikleri sözlerden dolayı onlara kırılmamalıyız.

Dost Acı Söyler Atasözünün Hikayesi

Bir insan dostu; en sevilmiş olduğu arkadaşı, sırdaşı, en güvenilmiş olduğu biridir. Bir insan dostu ile arkadaşıyla ilişkilerinde çıkar aramaz. Samimi ve olduğu şeklinde davranır. Dostlar arkadaşlarının en iyi olmasını en düzel bir halde yaşamasını ister. Dostu için en güzel şeyleri diler. Kişiler dostlarıyla hem sevincini hem de üzüntülerini paylaşırlar. Bu nedenle bir kişinin dostu ondan olan tüm eksiklikleri, kusurları, yanlışlıkları yüzüne söyler. Bunun için çekinmez. Yalan atmaz. Çünkü ister ki arkadaşı bu hatalarını düzeltip en iyi insan olsun.  Dostun tek isteği olabilir o da arkadaşının yanlışlarını düzeltmek, acı da olsa hakkaten haberdar olmasını sağlamaktır. Bu nedenle dost acı bir söz söylediğinde amacının iyiliğimiz bulunduğunu kavrayıp ona kırılmamalıyız. Dostumuz kusurumuzu düzeltmek ister bir tek. Bunu da yalnızca dost malum insanoğlu yapar.

Dostlar, kişinin en yakınlardan olan ve  yaşamını şekillendiren kişilerdir. Gerçek dostlar söyleyeceklerini asla saklamaz. Arkadaşının mutlu iken mutsuz olacağını dahi bilseler bunu saklamazlar. Dost her insanın ihtiyaç duyduğu kişilerdir.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Dost Acı Söyler Atasözünün Anlamı, Açıklaması hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, Dost Acı Söyler Atasözünün Anlamı, Açıklaması için bilgi alabilirsiniz..

Dost Acı Söyler Atasözünün Anlamı, Açıklaması Hakkında 1 Yorum:

  1. Kamile Yanık -

    Bence her insanın kusuru mutlaka görülür. Bazı kimseler, sırf canımız sıkılmasın diye, doğruyu söylemeye çekinirler. Ama yakın dostlar, düzeltmemiz için onu söylemeyi borç bilirler. Yinede doğru söz bize acı gelir…

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php