Edebiyat

Köyde yaşamanın olumlu ve olumsuz yönleri hakkında kompozisyon

Köyde yaşamanın olumlu ve olumsuz yönleri hakkında kompozisyon

Büyük şehirlerde yaşayanlara nazaran köydeki yaşam hep ilgi çekici olmuş onlara güzel gelmiştir. Şehirdeki kalabalık ve hızlı yaşamdan yorulan insanlar çareyi köylerde aramaktadır. Şehirden bakıldığında köy hayatı çok huzurlu ve sakin görünmektedir. Aslında bu durum pek de o şekilde değildir. Şimdi beraber bu durumlara göz atalım.

İlk olarak köylerde hayata devam etmenin pozitif yönlerine bakalım. Tertemiz bir doğada yaşamak, trafik gürültüsü olmadan, hava kirliliği olmadan yaşamak, çocuklarını oynaması için sokağa gönderdiğinizde içinizin rahat olması, nüfusun şehre göre daha az olması sebebiyle herkesin birbirini tanıması, bu sayede samimi komşuluk ilişkilerinin fazlaca olması, canınız çektiğinde istediğiniz meyveyi dalından koparıp yemek; aynı zamanda bu yiyeceklerin doğal olması. Şehre göre daha güvenli olması, hırsızlık, dolandırıcılık, gasp şeklinde korkular olmadan insanlarla iç içe olmak bunlar köy yaşamında insanoğlunun yaşayacağı güzelliklerdendir.

Fakat sayısız güzellik olmasıyla birlikte fena yanları da bulunmaktadır. Okulların yetersiz olması orada yaşayan insanların en büyük sorunudur. Yakınlarda okul bulunmadığı için uzak köylere gitmek zorunda kalan öğrencilerimiz vardır. Batıda bu şekilde problemler olmasa da doğuda bu böyledir.

Yoğun kış şartlarında, yolların doğru düzgün olmadığı yerlerde öğrenciler o dondurucu soğuklarda okullara gidebilmek için kilometrelerce yol yürümektedir. Bu sebepten dolayı okula gidemeyip eğitimini tamamlayamayan bir sürü çocuk var. Köylerde iş imkanı az olması sebebiyle en çok yapılan iş tarımdır. Fakat bu ülkemizde zor ve kazancı düşük bir meslektir. Bu nedenle köyde yaşayan çoğu kişi çiftçidir ve maddi durumu kötüdür.

Bunun yanı sıra köylerimizde sıhhat müesseselerinin yetersiz olması başka bir sorundur. Acil bir durumda hastahaneye yetişememek ya da önerilen bir ilacın alınamaması kimi süre can yitirilmesine yol açmaktır. Günümüzde bu şartlar biraz daha iyileştirilmiş olsa da hala köyde yaşayanlar bu tarz sorunlar yaşamaktadır. Bu negatif yönlere karşın köyde yaşayanlar iyi bilir ki köyde yaşamak gibisi yoktur.

Köyde yaşam, köy hayatı

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Köyde yaşamanın olumlu ve olumsuz yönleri hakkında kompozisyon hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, Köyde yaşamanın olumlu ve olumsuz yönleri hakkında kompozisyon için bilgi alabilirsiniz..

Köyde yaşamanın olumlu ve olumsuz yönleri hakkında kompozisyon Hakkında 2 yorum:

  1. Şehirde de, köyde de yaşamak güzeldir. Ama ikisinin de kendine göre olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Örneğin köyde hava tertemizdir, doğayla içiçe olabiliriz, sebze ve meyveler, süt ürünleri her zaman taptaze ve çoktur. Oradaki insanların ilişkileri daha dostane ve yakındır. Yani insanlar birbirini her zaman tanırlar. Birisine yardım gerekirse bütün komşuları yardım ederler. Hayattaki iyi ve kötü olaylarda birlikte olurlar. Bir de köylüler şehirlere göre ulusal adetleri, gelenekleri daha çok kullanırlar.

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php