Haberler

Okullara Ne Zaman Tablet Dağıtılacak?

Okullara Ne Zaman Tablet Dağıtılacak?

Tabletler ne zaman dağıtılır, Okullara tablet ne zaman verilecek? Tabletin gerekliliğinden dolayı okullara okuyan öğrencilere tablet dağıtımı hızlanmış bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda okullarda tablet dağıtımı ile birlikte öğrencilerin derslerinde daha iyi performans almaları beklenmektedir. Fatih projesi adı altında MEB tarafından öğretmen ve öğrencilere sağlanmaktadır. Okulların teknolojinin gelişiminin sağlanması için araç gereçler sağlanıyor.

2014 yılında Fatih projesi olarak MEB 17 Şubat tarihinde Başbakanın da katıldığı törenle birlikte 669 bin 86 tablet öğrencilere dağıtılmıştı. Öğrenciler ile birlikte öğretmenlere de ihtiyaçları karşılanması için tablet dağıtımı sağlanmıştı. Fatih projesinde 130 bin 755 tablet ise öğretmenlere dağıtılmıştı. Bilgi işletim teknolojileri ile birlikte Türkiye’de üretilen tabletler dağıtıma devam edilecektir. Fatih projeleri sayesinde kişilere ihtiyaçları gereğince tablet sağlanabilir. Bu projede yerli üretim kapsamında dağıtılan tabletler sayesinde sermayenin ülke içinde kalması önem taşımaktadır.

Okullara Tablet Ne Zaman Dağıtılacak 2015

FATİH projesi, MEB’in öğretmen ve öğrencilerin bilgi ve iletişim teknolojilerini eğitim sürecinin temel araçlarından biri olarak etkin biçimde kullanması için yürüttüğü bir proje. 2013 senesinin kasım ayından beri projede pek çok ilerleme kaydedildi. Etkin öğrenme ve fırsat eşitliği amacıyla yola çıkan FATİH projesi kapsamında her bir dersliğe internet altyapısı ile etkileşimli tahta hizmeti sunuluyor. Tüm okullara fotokopi makinesi, çok amaçlı döküman kamera dağıtılıyor. Ayrıca her bir öğretmene öğrencilere dağıtmak üzere tablet bilgisayar setleri veriliyor. Bu tabletler 5. sınıftan 12. sınıfa kadar e-içeriğe sahip.

22 Kasım 2010 tarihinde Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile MEB arasında bir protokol yapılmış ve bu protokol ile 2013 senesinin sonuna kadar meslek liseleri dışında kalan tüm lise türlerine (3 bin 657 okul , 84 bin 921 sınıf) akıllı tahta yerleştirilmişti. Döküman kamera ve çok fonksiyonlu yazıcı kurulumu da bu okullar için gerçekleştirildi. Bu liselerde yerel alan ağı kurulumu da bitirildi. 62 bin 800 tablet öğrenci ve öğretmenlere verildi. Yerel alan ağı kurulumu yapılmamış okullarda altyapı kurulumları Lot-3 için 2. Faz Yerel Alan Ağı ihalesi yapıldı. İhale ile 675 bin tablet bilgisayar, 550 bin kılıf ve 125 bin klavye de ayarlandı. Çok Fonksiyonlu Yazıcı ile Etkileşimli Tahta ihalesi de Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı tarafından ihalesi tamamlanan diğer araçlar.

Okullara Kaç Adet Tablet Dağıtıldı?

FATİH projesine MEB bu sene de devam ediyor. 2014 senesi için 17 şubat gününde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törende 669 bin 86 tablet dağıtıldı. MEB’in son istatistikleri FATİH projesi kapsamında öğretmenlere 130 bin 755, öğrencilere 601 bin 131 tablet dağıtıldı. Bu sene 101 bin 644 etkileşimli tahtanın kurulumu yapıldı. Geriye kurulumu bekleyen 200 binin üstünde tahta kalıyor. 41 bin 996 çok fonksiyonlu yazıcının dağıtımı ise sürüyor. Bunlardan 16 bin 612 tanesi 2014 senesi sonuna kadar dağıtılacak.

2014 senesinde 3 bin 657 okula yönetim ve destek sistemi kurulması ve internet erişiminin sağlanması çalışmaları devam edecek. Bunun yanında tüm tablet bilgisayar seti alım ihalesi değerlendirme (10 milyon 600 bin adet), 2. Faz Lot-3 yerel alan ağı kurulumu, Lot-1 ve Lot-2 2. Faz yerel alan ağı kurulumu ihalesi, 347 bin 367 etkileşimli tahta ve 28 bin 351 A4 ile 13 bin 645 A3 çok fonksiyonlu yazıcının üretim ve dağıtımı çalışmalarına devam ediliyor.

Okullara 2015 Yılında Tablet Dağıtılacak Mı?

Bilgi işlem teknolojileri açısından Türkiye’nin bir üretim üssü olması FATİH projesinin amaçlarından biri. Bilgi işlem teknolojisi araçlarının üretiminde yerlilik oranının arttırılması da bu amaçlar arasında. Bunun dışında üretilenlerin yurt dışına ihraç edilmesi de sağlanmak isteniyor. Eğitim başta olmak üzere tüm sektörlerde yazılım geliştirilmesinin mümkün hale getirilmesi de hedefler arasında.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Okullara Ne Zaman Tablet Dağıtılacak? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, Okullara Ne Zaman Tablet Dağıtılacak? için bilgi alabilirsiniz..

Okullara Ne Zaman Tablet Dağıtılacak? Hakkında 34 yorum:

 1. Bizim okulumuzda akıllı tahta var ve e-okullarda 20 mayıs Araklı İmam Hatip ortaokuluna tablet dağıtılacak dediler ve sizlerinde Araklı İmam Hatip ortaokulunun tabletleri 20 mayıs kesin dağıtılacak dediler…

 2. RAMAZAN ATALAY -

  Okul bitecek hala tabletler dağıtılmadı bu haksızlıktır. Şimdiki 10. sınıflara tabletler dağıtıldı ama hala biz tablet bekliyoruz.

 3. furkan özmen -

  Okullar çok kısa bir süre içinde kapanacak acaba Emlak Bank Süleyman Demirel Anadolu Lisesine ne zaman tablet dağıtılacak? İZMİR/KARŞIYAKA-MAVİSEHİR

 4. Ulan yuh be insafsızlar bari ne zaman vereceğinizi söyleyin. İmam Hatip’e ne zaman gelecek? Tarih verin.

 5. fatih arslan -

  Tabletler gönderilirse ilk işim not atmak olacak. Hatay/İskenderun Paşa Karaca Anadolu İmam Hatip lisesine ne zaman dağıtırlar acaba? %100 Türk malı yapacaklarmış. Türk mühendisleri yapacaklarmış helal Tayyip’e yakışır.

 6. Başarılı Öğrenci -

  Diğer okullara veriliyor. Bize 6. sınıfta dağıtılacak dediler. 8 oldu hala yok, bu haksızlık. Haberde teog sınavında tabletle sınav olcakmışız. Yalan dolan işte.

 7. Konya’ya 9. sınıflara dağıtılmayacak mı? Dağıtılacaksa hangi okullar? Bilen varsa söyleyin lütfen!!!

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php