Edebiyat

Sakla samanı gelir zamanı atasözünün açıklaması

Sakla samanı gelir zamanı atasözünün açıklaması

Saklamak nedir?: Elinde bulundurmak, tutmak.

Saman nedir?: Ekinlerin harmanda dövülüp taneleri ayrıldıktan sonra kalan, hayvanlara yedirilen ufalanmış sapları.

Sahip olduğumuz en ufak eşyaları bile saklamalı başka gün nerede lazım olacağı bilinmez. Önemsiz görülenler aslında başka günün en önemlileri olur. Bugün evde küçük mıknatıs parçası yarın bize lazım olabilir. Bizde sahip olduklarımızı atmayarak bir kenarda tutmamız en doğrusu olacaktır.

Sakla samanı gelir zamanı atasözü kısa kompozisyonu

İnsanlar yaşamı boyunca çalışmakta, para kazanmakta ve belirli yatırımlar yaparak ( ev, arsa vb) geleceğini garanti altına almaya çalışmaktadır. Çalışılan süre boyunca elde edilen gelir ihtiyacı büyük oranda karşılıyor ya da en azından yaşamaya elverişli şartlar sunuyor olsa da emeklilik gibi durumlarda ya da bir hastalık anında birikim olmaması sebebiyle zor dönemler yaşanabiliyor. Böyle dönemlerde sıkıntı yaşamamak adına belirli bir birikim oluşturmak, geleceği garanti altına almak adına önemlidir.

Örneğin yeni bir eşya aldığımızda çoğu zaman eski eşyaları atmakta ya da işe yaramayacak bir şekilde elden çıkarmaktayız. Öncelikle bir eşya satın almadan önce ona gerçekten ihtiyacımız olup olmadığını belirlemeliyiz. Daha sonra ihtiyacımız var ise satın aldıktan sonra eski eşyaları atmak yerine ihtiyaç sahibi bir başka kişiye vermek ya da ileride olası ihtiyaçları göz önünde bulundurarak saklamak yararlı olacaktır. Yine maddi anlamda sahip olduğumuz değerleri yatırıma dönüştürmek ve kazançlı çıkabilmek adına işlemek önemli bir girişim olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Sakla samanı gelir zamanı atasözünün açıklaması hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, Sakla samanı gelir zamanı atasözünün açıklaması için bilgi alabilirsiniz..

Sakla samanı gelir zamanı atasözünün açıklaması Hakkında 2 yorum:

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php