Edebiyat

Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözünün anlamı

Öfkeyle kalkan zararla oturur hikayesi: Öfkesine kapılarak iş gören sonunda güç duruma düşer. Çünkü öfkeli, kızgın, sinirli insan iyi düşünemez, olup biteni iyi göremez, sonucu iyi hesaplayamaz. Bu yüzden de yanlış iş yapar. anlamında kullanılan atasözümüzdür.

Her insan yaşamı süresince ölçülü davranışlar sergilemelidir. Bazı durumlara karşı her insan sinirlenebilir sadece oldukça fazla sinirlenen insanoğlu kendilerine hakim olamayıp kendilerine ve çevrelerindekilere zarar verebilir. Aslında insanoğlu birazcık sabırlı olsa ve öfkelerini denetim edebilse, fena bir vakaya niçin olmadan vakası hazmedebilirler. Öfke kontrolünü sağlayabilmenin yaşantımız için büyük önemi vardır. Öfke insana birçok zarar verir. Öfkelenen bir insan aklına gelen yanlış düşüncelere uyabilir ve yanlış kararlar alabilir. Bu yanlış kararlar sonucu içinden çıkılamayacak bir hatalar dizisi ortaya çıkar. İnsanın bundan dolayı başı belaya bile girebilir. Başına telafisi mümkün olmayan işler gelebilir. Bu nedenle de hiddet kontrolü oldukça önemlidir. Sabırla insanoğlu her şeyin üstesinden gelebilir ve en zor zamanlarında bile doğru kararlar alabilir. Kendimize hakim olmak oldukça önemlidir. Öfkeyle hareket eden bir insan eninde sonunda gene kendisine zarar verir. Yani öfkeyle kalkan zararla oturur.

Öfkeyle kalkan zararla oturur kompozisyon

Öfke insanoğlunun bir an tüm kontrolünü kaybetmesi ve aklın devreden çıkması sonucu kırıcı ve sinirli olma durumudur. Tüm fena duygular şeklinde hiddet de insan ilişkilerine büyük zararlar veren bir duygudur.

Beklentilerimiz yerine gelmediği süre ya da biz başkalarının bazı isteklerini yerine getirmek istemediğimizde bir çok süre kızgınlık ve devamında da hiddet hissetmeye başlıyoruz. Böylesi zamanlarda şahıs mantığıyla hareket etmediği için sakinleştiği vakit pişman olacağı sözler ve davranışlarda bulunabilmektedir. “Öfkeyle kalkan zararla oturur” atasözü de insanların sinirli anlarında yapmış olduğu davranışlar ve söylediği sözlerin sıhhatli olamayacağını ifade etmektedir. Öfkeli anlarda iyi düşünemeyen insanoğlu olabilecekleri iyi hesaplayamadıkları için sonradan kendilerini zor duruma düşürebilecek hareketlerde bulunabilirler. Öfkeli iken meydana getirilen fevri çıkışların insanları zor durumda bırakacağı gerçeğini ifade eden bir öteki atasözümüz de “Öfke gelir göz kararır, Öfke gider yüz kızarır” sözüdür. Bu atasözümüz de gene öfkeliyken sonradan pişman olmamak adına fazlaca dikkatli olmak icap ettiğini anlatmaktadır.

Öfkenin sonu bir çok vakit pişmanlık olduğuna bakılırsa böylesi anlarda iyi mi hareket etmek gerekir? diye bir sual aklımıza gelebilir. Bunun yanıtını da herhalde en iyi Mevlana Celaleddin Rumi vermekte. Mevlana “Hiddet ve asabiyette ölü benzer biçimde ol” sözüyle bizlere hiddet anında iyi mi olmamız icap ettiğini veciz bir halde ifade ediyor. Sinirliyken en doğru davranış herhalde bir ölü şeklinde hareketsiz olmaktır. Bizi öfkelendiren ortamı terk etmek ve duygularımızın yoğunluğunun azalmasını beklemek, aklımız devreye girene kadar da bu ortamdan uzak durmak gerekir.

Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözünün hikayesi

Öfkeyle yapacağımız işler zararımıza neden olur. Olaylar karşısında öfkeye kapılan şahıs ne yaptığını bilmez. Tamamen duygularının esiri olur. Yaptıkları düşünceli davranışlar olmaz. Oysa insan tüm hareketlerini bilgili olarak yapmış olduğu sürece pozitif netice alır öfkelenen insan, duygularıyla hareket edeceği için kendisine ziyanı dokunabilecek davranışları bile yapar. Akıllı insan öfkesine hakim olan insandır. Öfkeli anında aklına eseni yapmayan insandır, öfkeyle hareket etmeyen, öfkesi geçtikten sonrasında, kendisini büyük zararlardan koruduğunu anlamış olur.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözünün anlamı hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözünün anlamı için bilgi alabilirsiniz..

Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözünün anlamı Hakkında 4 yorum:

Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözünün anlamı hakkında Yorumlarını paylaşır mısın?

"Öfkeyle kalkan zararla oturur atasözünün anlamı" bilgisi derslerinde faydalı oldu mu?