Haberler

2015-2016 Yılı Özel Lise kayıtları neye göre yapılacak?

2015-2016 Yılı Özel Lise kayıtları neye göre yapılacak?

MEB okulları lise kayıtlarını öğrencilerin 88.sınıfta almış olduğu teog puanlarına bakılırsa yaparken hususi okullar lise 9.derslik kayıtlarını neye nazaran yapacaklarını belirlemeye çalışıyor. TEMEL Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında iyi mi talebe alacakları hemen hemen netleşmeyen hususi okulların temsilcileri, geçen hafta Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.

Görüşmede hususi okulların liselere talebe kayıtlarında bölündükleri ve değişik sistemler önerdi kleri ortaya çıktı. Türk hususi okulları ile bazı yabancı hususi okulların TEOG puanıyla (Milli Eğitim Bakanlığı’nın 6 derse nazaran hesapladığı yerleştirme puanı), bazı yabancı hususi okulların ise Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ile inkılap zamanı ve Atatürkçülük’ten talebe almak istediği öğrenildi. Buna gore, hemen hemen kesinleşmemiş olsa da Robert Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi ve Fransız kolejleri Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ile inkılap zamanı ve Atatürkçülük ders puanlarıyla talebe kaydı yapmak istiyor. Alman, Avusturya, İtalyan ve VKV Koç Özel Lisesi ise TEOG puanıyla talebe almaktan yana. Yabancı hususi okulların bir kısmı talebe alımıyla ilgili önerilerini bakanlığa gönderdi, bir kısmı ise hazırlıklarını tamamlamak suretiyle. Ancak, tüm okullar 31 Aralık’a kadar önerdikleri talebe kayıt yönetmeliğini bakanlığa gönderecek. Bakanlık yetkilileri hepsini tek tek inceleyerek okullara geri bildirimde bulunacak. Bakanlık değişim isterse, buna gore yönetmelikler tekrardan düzenlenerek, onay için yine bakanlığa gönderilecek. Bu sürecin de 1-2 ay alabileceği sanılıyor.

2015 – 2016 yılı hususi lise kayıtları hakkında bilgi

Her okulun talebe kayıt ve puan hesaplama yöntemi, bakanlık yönetmelikleri onayladıktan sonrasında kesinlik kazanacak. Okullar web sitelerinde izahat yaparak sistemini duyuracak. Ancak bu yıl veli ve öğrenciler bilhassa de yabancı hususi okullarda değişik puan hesaplamaları ile karşılaşabilir. Örneğin, bir okul ilk sınavın ağırlığını yüzde 30 alırken, diğeri her iki sınavın ağırlığını yüzde 50 olarak hesaplayabilir. 4 dersten talebe alacak liseler ise her ders için değişik katsayı uygulayabilir. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yusuf Tavukçuoğulu, Türk hususi okulların TEOG puanıyla talebe alacağını söylemiş oldu. Tavukçuoğlu şu detayları verdi: “18 Aralık’ta Özel Öğretim Kurumu Genel Müdürlüğü yetkilileri ile görüştük. Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı, ‘hususi okullar istediği şekilde talebe alsın’ demiş. Bu özgürlüğü bizlere verdiler. Yalnız dernek çatısı altında değil, okullar bireysel olarak kendi yönetmeliğini hazırlayarak bakanlığa sunacak, onay alarak sistemini oluşturacak. Türk hususi okullar TEOG puanıyla talebe almak istiyor. Yabancı hususi okullarımız da kendilerine nazaran emek verme meydana getirecek. Ben bir eğitimci olarak bakıyorum. Örneğin din dersi ya da inkılap zamanı ve Atatürkçülük bir yaşam tarzıdır. Okullar arasındaki farklılıklar, yetkililerinin bakış açısıyla ilgili. Biz bu ailenin bir parçası olduğumuz için Sayın Bakan Nabi Avcı’nın verdiği direktifler doğrultusunda ikimiz de sistem içindeki yerimizi alacağız.”

YGS başvuruları 5 Ocak’ta
ÖSYM, üniversite imtihanlarının ilk aşaması olan YGS başvuruları başlamadan ilkin kamu spotu ile adayları uyardı. Başvurular 5-19 Ocak içinde yapılacak. Adaylar müracaat merkezleri, imtihan koordinatörlükleri ve bireysel olarak web üstünden müracaat yapabilecek. ÖSYS ücretleri ise 5-20 Ocak içinde anlaşmalı bankalar ya da www.osym.gov.tr adresindenki ödemeler sekmesinden yatırılabilecek.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

2015-2016 Yılı Özel Lise kayıtları neye göre yapılacak? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, 2015-2016 Yılı Özel Lise kayıtları neye göre yapılacak? için bilgi alabilirsiniz..

Yorumlarını paylaşır mısın?

"2015-2016 Yılı Özel Lise kayıtları neye göre yapılacak?" bilgisi derslerinde faydalı oldu mu?


css.php