Ikariam [SOI] TR

Aşure günü yapılacak ibadetler nelerdir?

Muharrem kutsal 4 aydan sonuncusudur. Bu ayın onuncu gününe ise Aşure günü adı verilir. O gün aşure yapılıp dağıtılması oldukça faziletli bir ibadettir. Bu günün yaklaşması ile o gün yapılması gereken ibadetlerin neler olduğu oldukça merak ediliyor. Bu yazımızda bunları açıklayacağız.

2014 Aşure Günü Yapılacak İbadetler Nelerdir?

Aşure günü kılınması hayırlı namazlar ve tesbihler ve davranışlar vardır. Bu davranışlardan bazıları şunlardır; o gün eve ufakta olsa bir miktar alışveriş yapmak yıl boyu evde bereketin hakim olmasına yardımcı olur. Gün içinde hiç olmazsa 10 Müslümana 1 selam yada bir müslümana 10 kez selam vermekte hayırlıdır. Bu mübarek günde yardıma muhtaç kimselere yardım edilmelidir.  Güne gusül alarak başlanmalıdır. Akrabalar ziyaret edilmeli ve gönülleri hoş tutulmalıdır. Zikir topluluklarına girilmeli ve Hüsema namazı kılınmalıdır.

Husema namazının şöyle bir fazileti vardır ki;  Kıyamet günü, hak isteyenlere bu namazla karşılık verilir. Mübarek gecelerde mutlaka kılınmalıdır.

Aşure Günü Duaları

4 rekattan oluşan bu namazın kılınışı tıpkı öğlen namazı gibidir. Okunacak dualar ise şöyledir;

1’inci rekatte: 1 tane Fâtiha-i şerîfe ve 11 tane İhlâs-ı şerîf okumalıdır. 2’nci rekatte: 1 tane Fâtiha-i şerîfe, 10 tane İhlâs-ı şerîf ve 3 tane Kul yâ eyyühel-kâfirûn okunmalıdır. 3’üncü rekatte: 1 tane  Fâtiha-i şerîfe, 10 tane İhlâs-ı şerîf ve 1 tane El-hâkümüt-tekâsür okunmalıdır. En sonuncu rekat olan 4’üncü rek’atte ise: 1 tane Fâtiha-i şerîfe, 15 tane İhlâs-ı şerîf, 1 tane Ayetü’l-Kürsî okunarak namaz sonlandırılır. Selam verilmesinin ardından kişi duasını eder. Kişinin üstünde kimin hakkı var ise o kişilere namazını bağışlar.

10 kez ise şu dua okunmalıdır; ”Sübhanallahi mil el mizan ve müntehel ilmi ve meblağarrıza ve zinetel arş”.


Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Aşure günü yapılacak ibadetler nelerdir? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan sorabilir, Aşure günü yapılacak ibadetler nelerdir? için bilgi alabilirsiniz..

Aşure günü yapılacak ibadetler nelerdir? hakkında Yorum Yap!


"Aşure günü yapılacak ibadetler nelerdir?" bilgisi faydalı oldu mu?