Din Kültürü

Berat kandili ne zaman 2015?

Berat kandili ne zaman 2015?

Berat kandili nedir? Bu yıl 1 Haziran 2015 Pazartesi gününe denk gelen, Şaban ayının 15. gecesi Berat Kandili gecesidir. İslam alemi için önemli gecelerden biri olan Berat Kandilinin, Şefaat Gecesi, Mağfiret Gecesi, Rahmet Gecesi gibi anlamları da vardır. Ahmet bin Hanbel r.a.’in rivayet ettiği bir hadise göre Berat Kandili ile ilgili Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Allah Teala Şaban ayının 15. gecesi kullarına nazar eder ve yeryüzünde şirk koşanlarla haset edip kin tutanlar hariç, herkesi bağışlar.” (İbn Mace, Salat, 191) Hadislerden birinde bu şekilde bahsedilen Berat Kandili bir bağışlanma gecesidir. İman sahibi kişiler için Allah’ın sonsuz rahmeti yeryüzüne gelir. Bu gecede tövbe eden Müslümanların günahları bağışlanır.

Berat kandili nedir?

Günahlarını tekrar işlememek üzere tövbe eden Müslümanlar Allah’ın sonsuz rahmetinden nasipleneceklerdir. Bir ayette bu, şu şekilde müjdelenmiştir: De ki: “Ey haddini aşarak nefislerine karşı zulmetmiş kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesizdir ki O, çok bağışlayıcıdır ve çok merhamet edicidir.”

Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi mânâlara gelir. Berat kandili, Allah’ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zaman gecedir. Berat kelimesinin aslı ”Berâettir.” Beraat sözlükte, ”bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak” demektir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Berat kandilinde oruç tutulur mu?: Tüm Kandil günlerinde oruç tutmanın fazileti çok büyüktür. Berat kandilinin gündüzünde oruç tutmak sünnettir. Peygamber Efendimiz (sav) Berat Kandiliyle İlgili Şöyle Buyurmuştur: “Şaban ayının yarısı Berat gecesi gelince gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenab-ı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu; rızık vereyim. Şifa dileyen yok mu şifa vereyim.”

Berat kandilinde nasıl ibadet edilir?

 • Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
 • Mümkünse din büyüklerimizin kabirlerini ziyaret edip feyizlerine kavuşmalı.
 • Gece bir saat kadar ibadet etmekle, gece ihya edilmiş olursa da, vakti müsait olan, gece hiç uyumamalı.
 • Kendimiz ve bütün müminler için, dua ve istiğfar etmeli. Namazdan sonra çok dua etmeli, özellikle hayırlı dua etmeli. Duada ısrar etmeli, yani duayı çok tekrarlamalı. Peygamber efendimizin Berat gecesinde okuduğu, (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen min-eş-şirki beriyyen lâ kâfiren ve şakiyyen) duasını çok okumalı.
 • Kazası olmasa da, çok kaza namazı kılmalı. Namaz dışında secde ederek, secdede dua ve istiğfar etmeli, mümkünse toprağa secde etmeli, secdeyi çok yapmalı.
 • Allahü teâlâya hamd ve şükretmeli.
 • Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
 • Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
 • Oruçlu olarak kandili karşılamalı.

Berat kandili namazı nasıl kılınır?

Berat Kandili Gecesinde kılınması tavsiye edilen 100 rekatlık namaz var. 100 rekatlık bu namazı kılan kimse o sene ölürse şehitlik mertebesine nâil olur. Berat Kandili namazına şöyle niyet edilir; “Ya rabbi , niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne , feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden, dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle”

Berat Kandili Namazının Kılınışı:

 •  2 rekatta bir selam vererek kılınır.
 •  Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 10 tane İhlas Suresi okunur.
 •  İlk rekatlarda Fatiha’dan önce Sübhaneke okunur.
 •  Fatiha’da Besmele çekilir, İhlas surelerinde ve Sübhaneke’de Besmele çekilmez.
 •  Namazın tamamını peş peşe kılmak gerekmez. Ara verilebilir, abdest tazelenip tekrar devam edilebilir.
 •  Bu namaz gece tamamlanamazsa, kerahet vakitlerine dikkat etmek koşuluyla ertesi günün ikindi namazı vaktine kadar yetiştirebilir.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Berat kandili ne zaman 2015? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, Berat kandili ne zaman 2015? için bilgi alabilirsiniz..

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php