İftihar (Üstün Başarı) Belgesi nasıl alınır, kimlere verilir?

İftihar (Üstün Başarı) Belgesi nedir?

ilkokul ve ortaokul 5, 6,7 ve 8.  sınıflarında derslerindeki başarı durumuna bakılmaksızın; Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren ve  çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren öğrenciler “İftihar Belgesi”  ile ödüllendirilir.

Üstün Başarı Belgesi kimlere verilir?

İlköğretim ve lise öğrencilerinin okulda gösterdikleri başarılarının karşılığında sabırsızlıkla bekledikleri bir belge olmaktadır. Öğrencilerin rüyası olan onur belgeleri maalesef teşekkür ve taktir gibi kolay alınamamaktadır. Öğrencilere verilen sadece ders notları ile de verilmiyor. İftihar (Üstün Başarı) belgesi alacakların çevresinde, arkadaşlarına, dersleri ve katıldığı bölgesel yarışmalarda gösterdikleri başarılar sonucunda okul müdürü tarafından verilmektedir. Mümkün olduğunca fazla kültürel etkinliklere yarışmalara hatta okulun nasıl daha iyi temsil edeceğinizi düşünün. Katılacağınız organizasyonlarda başarı göstermenize dereceye girmeniz takdirde onur belgesini almaya hak kazanmış olacaksınız. Eğitim öğretim hayatınızda oldukça başarılı olmasanız dahi alabileceğiniz bir belge olmaktadır. Taktir almanızdan daha önemli olup sizin hayata hazır olduğunu ifade etmek için verilir. Derslerinde çok iyi başarılı olan aktivitelere katılanlara ise üstün başarı belgesi almaya hak kazanırlar.

İftihar (Üstün Başarı) Belgesi nasıl alınır?

Okul Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunca,örnek davranışları ile derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren öğrenciler;

 1. Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının bütün sınıflarında puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden
 2. 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar “Teşekkür,”
 3. 85.00 puan ve yukarı olanlar “Takdirname,”
 4. Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Takdirname alanlar “Üstün Başarı”,
 5. Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Teşekkür ya da dönemlerin herhangi birinden veya bir kaçından takdirname, diğerlerinden teşekkür alanlar “Başarı” belgesi ile ödüllendirilir.
Ayrıca, ilköğretim kurumlarının tüm sınıflarında derslerindeki başarı durumuna bakılmaksızın;
 1. Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren,
 2. Çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren
 3. öğrenciler “Onur Belgesi” ile ödüllendirilir. Bu ödüller, e-okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Öğrenci Davranışları Değerlendirme Kurulunun toplantı tarih ve karar numarası ödül belgesinin tarih ve numarası olarak kabul edilir.

İftihar Belgesi kimlere verilir?

İftihar Belgesi alabilmek için ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılmanız ve bu yarışmalarda ilk beş dereceye girmeniz gerekir. Ya da çeşitli sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere katılıp bu etkinliklerde üstün başarı göstermeniz gerekir.


Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

İftihar (Üstün Başarı) Belgesi nasıl alınır, kimlere verilir? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan sorabilir, İftihar (Üstün Başarı) Belgesi nasıl alınır, kimlere verilir? için bilgi alabilirsiniz..

İftihar (Üstün Başarı) Belgesi nasıl alınır, kimlere verilir? hakkında 27 yorum:

 1. burcu melek kaya -

  merhaba ben burcu melek kaya her türlü spor yaptım judo boks karete yaptım okulda olan ing yarışmasında 6 kez birinci oldum ama iftihar vermediler ve derslerde başarılıyım karne ortalamam97.88569 gedi vemediler bu ne iş :(

 2. Havva Nur Aksoy -

  Acil bisey soracagim ustun basari belgemi bu donem bana kizdiklari icin vermediler ben napabilirim???? Yardim edinnnnnnn lutfennnnn o hakkim benim:(

 3. Defne yıldırım -

  Merhaba benim not ortalamam 94,9529 iftihar belgesi alabilirmiyim . 3 tane sosyal yarışmaya katıldım. Takdir alıyorum ama iftihar alabiliyormuyum.

 4. Fatma Bahçekapılı -

  Bizim okulda yok kuzenimin okulunda niye var biz imam hatip ortaokulu na gidiyoruz diye mi alanı yoruz

 5. Ayşe Kıllı -

  Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Takdirname alanlar “Üstün Başarı”
  Yazıyo da,
  Ben 4. sınıf 5. sınıf 6.sınıf 7. sınıf I. dönem hep taktir aldım
  Şu an 7. sınıf II. dönemde olmamıza rağmen hala Üstün Başarı alamadım.
  Neden!?

  4 2014-2015 I. Dönem Takdirname belgesi
  4 2014-2015 II. Dönem Takdirname belgesi
  5 2015-2016 I. Dönem Takdirname belgesi
  5 2015-2016 II. Dönem Takdirname belgesi
  6 2016-2017 I. Dönem Takdirname belgesi
  6 2016-2017 II. Dönem Takdirname belgesi
  7 2017-2018 I. Dönem Takdirname belgesi

 6. bana da verdiler 4. 5. ve 6.sınıfta takdir aldım 7.sınıf I. Dönem iftihar aldım umarım II. Dönem de alırımm

İftihar (Üstün Başarı) Belgesi nasıl alınır, kimlere verilir? hakkında Yorum Yap!


"İftihar (Üstün Başarı) Belgesi nasıl alınır, kimlere verilir?" bilgisi faydalı oldu mu?