İstiklal Marşının Tarihçesi

Her ulusun kendisine ait milli marşı olup onların tarihte yaşadıklarını en güzel şekilde simgeler. Resmi günlerde ve kutlamalarda milli marşlar okunarak ulusun tarihi hatırlanır. Türk ulusu için yazılan İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştır.

İstiklal savaşı verilmesinden sonra ülkemiz yorgun ve çaresiz durumlara düşmüştür. Bağımsızlığına kavuşmuş olsa dahi yaşadıkları unutulmayacak derece de yüksek olmuştur. Cephelerde savaşlar verilip insanlar yaşamlarını kaybetmiştir.

İstiklal Marşının tarihçesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen yarışma ile olmuştur. Yarışmanın haberini alınması ile birlikte Mehmet Akif Ersoy’a teklif edildi ama ödül olduğundan kabul edilmedi. Bunun üzerine ödülü istemeyerek okula bağış yaparak yarışmaya katılabileceği söylenmesi üzerine Mehmet Akif Ersoy şiirini kaleme alarak yazmıştır.

Türklerin tarih boyunca ve savaş dönemlerinde yaşadıklarını düşünerek içinden geçenleri en güzel şekilde kaleme aldı. Yazdıkları ile birlikte Türk ulusunu en güzel şekilde tarif ederek yarışmada büyük beğeni almıştır.

12 Mart 1921 Tarihinde TBMM toplanarak 724 eser arasında Mehmet Akif Ersoy’un eseri okununca milletvekilleri ayakta alkışlayarak kabul etmişlerdir. Şiir mecliste 3 defa duvarlarda yankılanarak Türk milletinin göğsünü kabartmıştır. Şiir Türkiye Cumhuriyetinin İstiklal Marşı olarak kabul edildi.

İstiklal Marşı

İstiklal Marşı Videosu

İstiklal Marşının yazarı Mehmet Akif Ersoy
İstiklal Marşının bestecisi Osman Zeki Üngör


Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

İstiklal Marşının Tarihçesi hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan sorabilir, İstiklal Marşının Tarihçesi için bilgi alabilirsiniz..

İstiklal Marşının Tarihçesi hakkında 2 yorum:

  1. Selim Alperen -

    İstiklal marşının kısaca tarihçesi: 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) açıldıktan sonra milli bir marşa ihtiyaç duyuldu. Uzun savaş dönemlerinden sonra oldukça yorgun ve moralsiz olan halka bağımsızlık yolunda yüksek bir moral kaynağı gerekiyordu. 1921 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bir yarışma açtı. Birçok şair bu yarışmaya katıldı. Birinci seçilecek esere 500 lira ödül verileceği için Mehmet Akif Ersoy yarışmaya katılmadı. Fakat Millî Eğitim Bakanlığı yarışmaya katılması için Mehmet Âkif’e bir mektup gönderdi. Bakanlığın bu isteği karşısında Mehmet Âkif, ünlü şiirini yazdı ve orduya armağan etti. 724 şiirin arasından Mehmet Akif’in yazdığı birinci seçildi. Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı şiir 21 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edildi..

İstiklal Marşının Tarihçesi hakkında Yorum Yap!


"İstiklal Marşının Tarihçesi" bilgisi faydalı oldu mu?