Tarih

Selçuklu Devleti dönemi eserlerinin günümüz eserlerine etkileri, katkıları nelerdir?

Selçuklu Devleti dönemi eserlerinin günümüz eserlerine etkileri, katkıları nelerdir?

Selçuklu Devleti döneminden kalan eserler günümüzün eserlerine oldukça tesir yaratmıştır. O dönemde meydana getirilen camiler, medreseler, saraylar, kervanların konaklayacağı yerlerden dolayı örnek alınarak yapılmaya başlanmıştır. Selçuklu mimarisi günümüzün dekorasyonlarına doğru yayıldı.

Günümüzde meydana getirilen camilere bakılmış olduğu vakit günümüzün camileri benzemektedir. El dokuması mevzusunda gelen eserler günümüzde halen devam ediyor. Taşlarda ve halılarda kullanılan figürler yardımıyla keskin çizgiler ile kendisini belli ediyor.

Selçuklu döneminde çömlekçilik mühim yere sahipken günümüzde de aynı şekilde kıymet gösteriliyor. Selçuklularda İslami temalar ve motiflere ağırlık verilmiştir. Figürler daima etkili ve kullanılabilir şekilde olmuştur. Günümüzde halen motifler ve serleri ile karışımıza çıkarak Türk kültürünün gelişmesinde oldukça etkilidir. Bugün kullanılan halı, cami, duvar motifleri yardımıyla eserlerimizi geliştirmiştir.

Selçuklu Devleti dönemi eserleri

Selçuklu Devleti Videosu

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Selçuklu Devleti dönemi eserlerinin günümüz eserlerine etkileri, katkıları nelerdir? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan öğretmen ve öğrencilere sorabilir, Selçuklu Devleti dönemi eserlerinin günümüz eserlerine etkileri, katkıları nelerdir? için bilgi alabilirsiniz..

Yorumlarını paylaşır mısın?

css.php