Ikariam [SOI] TR

Ödev yapmanın önemi ve faydaları

Ödev yapmanın yararlarını elbetteki biliyoruz birçoğumuz, sadece biz yalnız bir hatırlatma yapmak istedik. Ödevler, öğrenciler açısından sırf dersi unutmamak yada öğrencinin sözlüsünü verirken bir belge hazırlayabilmek için meydana getirilen uygulamalardır. İlköğretimde süresince sık sık verilen ödevler, vakit ilerledikçe ciddi oranda azalmaktadır. Günümüz eğitiminde ödevin kıymeti tam olarak bilinememektir. Aslında ödevlerin öğrencinin eğitimi katkısı oldukça fazladır. Ödevler öğrencinin başarısında büyük rol oynayıp, öğrenciyi eğitime adapte edebilen en iyi uygulamalardan bir tanesidir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ve tembelleşen gençlikle beraber bu uygulamada yok olmaktadır.

Ödevlerin öğrencilere en büyük katkısı araştırmayı ve bir mevzuyu çözüme ulaştırmayı sevdirmektir. Öğrenciye mesuliyet bilincini aşılayıp, başarıya ulaşmış olmak için çalışmaya sevk etmektir. Ancak teknoloji ve netin gelişmesiyle beraber birçok talebe bu özelliğe haiz olamamıştır. Öğretmen bir ödev verdiğinde talebe bunu araştırmakla uğraşmayıp, internete istenileni yazıp, olduğu benzer biçimde ödevi öğretmene götürmektedir. Bu yüzden de yapmış olduğu ödevden asla yarar sağlayamamaktadır.

Ödev yapmanın öğrenciye faydaları ise şunlardır:

 1. Ödev yapmak, öğrencinin derslerine olan ilgisini yükseltir.
 2. Ödevler, öğrencinin derslerini yine etmesine olanak sağlar.
 3. Ödevler bilgilerin tazelenmesine ve beyinde kalıcı olmasına sebep olur.
 4. Kişiyi değişik kaynaklara yöneltir ve bilgiyi tam olarak öğrenebilmesini sağlar.
 5. Yorumlamaya yönlendirir ve birçok kabiliyetinin açığa çıkmasını sağlar.
 6. Öğrencileri daha görevli bir kişi haline getirip, başarıya ulaşmış kişiler haline getirir.
 7. Öğretmeninin beğenisini kazanmasına ve kabiliyetlerini daha net bir halde öğretmenine gösterebilmesini sağlar.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Ödev yapmanın önemi ve faydaları hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan sorabilir, Ödev yapmanın önemi ve faydaları için bilgi alabilirsiniz..

Ödev yapmanın önemi ve faydaları hakkında 2 yorum:

 1. Dr. Deniz Tirit Karaca -

  Uzun ve rahat bir yaz tatilinden sonra okulların açılmasıyla ev ödevlerinin yapılması yolunda verilen savaşlar, birçok çocuk ve aile için sıkıntı vericidir. Çocuk psikiyatrisiti olarak okul döneminde bana başvuran ailelerin çoğu çocuklarıyla ev ödevlerini yaptırmak konusunda çok sıkıntı yaşadığını ifade etmektedir..

  Çocuklar için, ödevlerini bir erişkinin yardımıyla yapmaktan, kendi başına yapabilmeye geçmek önemli bir gelişim aşamasıdır. Bu gelişimin olabildiğince erken sağlanabilmesi için ev ödevlerinin en önemli işlevinin bağımsız çalışabilme, bilgiye ulaşabilme ve sorumluluk becerilerinin gelişmesi olduğu unutulmamalıdır. Çocuğun ödevlerini kendi başına yapması, anababanın bu konuda hiç sorumluluk almaması anlamına gelmemelidir. Anababanın ödevlere önem vermesi, izlemesi, kontrol etmesi ve cesaretlendirici olması bu becerilerin gelişimi için önemlidir. Başlangıçta çocuk daha yakın bir izleme ve daha fazla yardıma gereksinim duyacaktır. Anababa ödev süresince çocuğun yanında oturup yanıtları vermek ya da hataları düzeltmek yerine araştırma, karar verebilme, plan yapabilme becerilerini geliştirecek fırsatlar tanımalıdır.

Ödev yapmanın önemi ve faydaları hakkında Yorum Yap!


"Ödev yapmanın önemi ve faydaları" bilgisi faydalı oldu mu?