Ikariam [SOI] TR

Melek Nedir? Meleklerin görevleri ve özellikleri nelerdir?

Melek Nedir? Melekler kâinattaki maddi ve içsel tüm işlerde memurdurlar. Melekler “nur”dan yaratılmış, latif mahluklardır. “İmtihan”a tabi olmadıkları için makamları sabittir. Yalnız ilahi emirlere itaat ederler. Daima hayır işler, verilen emrin dışına asla çıkmazlar. Şerre kabiliyetleri yoktur.

Her varlığın “müekkel” bir melaikesi vardır. Çekirdeğin etrafındaki elektronların hareketinden tutun yağmur damlalarının inişine kadar ve meteorların düşüşünden tutun ta galaksilerin hareketlerine kadar her bir hadiseye nezaret eden görevli bir melek vardır.

Her melek, nezaret etmiş olduğu ilahî icraatı alkışlamakta ve o mahlukun yapmış olduğu tesbihatı melekût âleminde temsil etmektedir. Onlar bu görevleri yerine getirirken manevi bir lezzet alırlar ve ilahî emirleri sevmiş olarak ve isyan etmeksizin yerine getirirler.

Meleklerin görevleri nelerdir?

Meleklerin cinslerine bakılırsa, değişik değişik vazifeleri vardır. Cenab-ı Hak tarafınca meleklere verilen görevleri, Kur’an ayetlerinin ve bazı hadis-i şeriflerin ışığında şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Allah’ı her bir noksan ve yanlış mülâhazadan tenzih etmek, Ç’na gece gündüz övgü ve şükranda bulunmak ve O’nu, O’na yaraşır bir şekilde yüceltmek.
  2. Allah’ın peygamber olarak seçtiği kullarına vahiy getirmek.
  3. Peygamberleri salât ve selâm ile yüceltmek ve tüm insanlara dünyada hayır duada bulunmak.
  4. Peygamberlere ve mü’minlere manevî bir güçle destek olup onları sıkıntılı ve kederli anlarında rahatlatmak, inkârcıları ise sıkıntıya sokmak.
  5. İnsanı sakınan takipçiler olarak bir anlamda insanlara hizmet etmek.
  6. İnsanların fiillerini kaydetmek.
  7. Kâinatla ilgili olarak yürütülen ilâhî icraata araç olmak.
  8. Beşerin yaratılış ve vefat etmesiyle ilgili olarak vazife yapmak.
  9. İlâhî cezaları icra eden elemanlar olarak vazife yapmak.

Arkadaşlarınla paylaşır mısın?

Melek Nedir? Meleklerin görevleri ve özellikleri nelerdir? hakkındaki aklınıza takılan soruları aşağıdan sorabilir, Melek Nedir? Meleklerin görevleri ve özellikleri nelerdir? için bilgi alabilirsiniz..

Melek Nedir? Meleklerin görevleri ve özellikleri nelerdir? hakkında Yorum Yap!


"Melek Nedir? Meleklerin görevleri ve özellikleri nelerdir?" bilgisi faydalı oldu mu?